July Regularity Run

Sunday 10th July 2022

Organisers: Nigel & Rosemary Mead

Route on map 188

Start from Frankies Farm Shop, Staplehurst Nurseries, Clapper Lane, Staplehurst TN12 0JT GR78154550                

Coffee stop at Paddock Wood Garden Centre GR67354630

Finish at The George & Dragon, Five Oak Green GR63454490

Click here for the On-Line Entry Form

 

Entry List: 

1. Mick Rose, Dick Athow, Skoda Felicia 1990

2. Tim Loftus, Paul Wickes, Sunbeam Rapier 1961

3. Richard Stanier, Robert Smith, Volvo P1800E 1971

4. Trevor Hawkins, Simon Ingarfield, Triumph TR4 1962

5. Andy Elcomb, Joy Waiton Mazda Eunos 1992

6. Tom Ash, Graham Mayes, Audi 80 1988

7. Michael Helm, Jim Bowie, Ford Fiesta 2005

8.

9.

10.

11.

12.

Reserve Entries

1.

2.

3.

 

June Regularity Run

Sunday 19th June 2022

         Organiser:Phil Smith, Charles and Lucy Harrison

Start: Airport Cafe, A20 Newingreen Coffee Stop: TBA

Finish:  The Drum, Stone Street, Stamford

          Map required: 179

The June round of the 2021/22  part of the Club Regularity Run Championship is now open for entries.  Click On-line  Entry for the Entry Form

Entry List

1. Mick Rose, Dick Athow, Skoda Felicia 1990

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

 

Reserve Entry

1.

2.

3.

 

 

 

 

November Regularity Run

Sunday 7th November 2021

         Organisers: Phil Littlemore & Archie Pelling

Start:  Route 1066 Cafe - A21South of Robertsbridge - GR 199/74102170

Coffee Stop: Tibbs Farm PYO & Cafe - B2089 Udimore - GR199/87701885

Finish: Route 1066 Cafe - A21South of Robertsbridge - GR 199/74102170

          Maps required: 199 &189

 

Congratulations to Andy Elcomb and Joy Waiton on winning the November Round of the 2021/22 Championship.  Full Results below.

 

Entry List

1. Mick Rose, Dick Athow, Skoda Felicia 1998

2 . Andy Elcomb, Joy Waiton, Mazda Eunos 1992

3. Robert Smith, Richard Stanier, Volvo P1800E 1971

4. Nigel Mead, Rosemary Mead, Mazda MX5 1994

5. Chris Welch, Norman Garland, Morris Mini Cooper S 1965

6. Kelvin Bromley, Alan Petitt, Triumph TR7 1977

7. Keith Baker, TBA, Austin A40 1965

8. Paul Day, Alun Jones, Lancia Fulvia Series I 1968

9. Sandy Rice-Pilcher, Bob Pilcher, Ford Puma 2000

10. Richard Dresner, Colin Mackenzie, Volvo Amazon

11. Michael Helm, Jim Bowie, Triumph TR6 1971

12. Charles Harrison, Phil Smith, Triumph GT6 1972

 

Reserve Entry

1.

2.

3.

 

 

 

 

Attachments:
Download this file (7th Nov 2021 Reg Run Results.pdf)7th Nov 2021 Reg Run Results.pdf[ ]259 kB

February Regularity Run

Sunday 6th February 2022

Organisers: Dick Athow, Mick Rose

Route on map 189

Start - Airport Cafe, A20 Newingreen (about 1.75 miles from J11 of the M20) GR11253665W

Coffee stop - Jo's Cafe, Philippine Village Craft Centre, Beckett Road Brrokland GR974247

Finish - Frankie and Bennys, Ashford - GR009441

Click here for the On-Line Entry Form

 

Entry List:  

1. Hugh Garnish, David Bell, Ford Fiesta 1977

2. Phil Littlemore, Dave Hughes, Ford Puma 1999

3. Mark Watson, Sue Watson, Morris Cooper S 1966

4. Richard Gormley, David Peplow, MGBGT 1974

5. Andy Elcomb, Joy Waiton, Triumph Vitesse 6 1962

6. Caroline Gambell, Colin Gambell, Mazda MX5 2008

7. Andrew Zacharia, Rozalinde Paul, Rover 216 GSi 1992

8. Chris Welch, Norman Garland, Morris Cooper S 1965

9. Michael Helm, Jim Bowie Ford Fiesta 2005

10. Nigel Mead, Rosemary Mead, Mazda MX5 1994

11.

12.

Reserve Entries

1. 

2.

3.

 

Attachments:
Download this file (Final Results 6th Feb 2022 pdf.pdf)Final Results 6th Feb 2022 pdf.pdf[ ]15 kB

September Regularity Run

Sunday 26th September 2021

         Organiser: Joy Waiton and Andy Elcomb

Start:  The Diner A249 Northbound near Detling

Coffee Stop: Bredgar Light Railway Coffee Shop

Finish:  The Cottage Garden

          Map required: 178 & 189

 

The first round of the 2021/22  Winter Series is now open for entries.  Click On-line  Entry for the Entry Form

 

 

Entry List

1. Mick Rose & Dick Athow, Skoda Felicia 1998

2. Richard Dresner, Colin Mackenzie, Volvo Amazon 1970

3. Matt Weeks, katie Redhead, MGB GT 1974

4. Phil Littlemore, Archie Pelling, Ford Puma 1999

5. Sandy Rice-Pilcher, Bob Pilcher, Ford Puma 2000

6. Charles Harrison, Phil Smith, Triumph GT6 1972

7. Graham Child, Jim Bowie, Ford Escort 1973

8.

9.

10.

11.

12.

 

Reserve Entry

1.

2.

3.

 

 

 

 

Attachments:
Download this file (26.09.21 - Final Results.pdf)26.09.21 - Final Results.pdf[ ]15 kB
Joomla templates by a4joomla